DZIECI W SIECI

Poniżej zebrano ciekawe artykuły dotyczące wpływu technologii bezprzewodowych, w tym internetu, na nasze pociechy.
Zachęcamy do lektury!

 


Czy wiesz, że:

  • 90% dzieci poniżej drugiego roku życia ogląda jakiś rodzaj mediów elektronicznych,
  • jedna trzecia dzieci w wieku 3 lat ma telewizor w sypialni,
  • 39% rodziców małych dzieci potwierdza, że telewizor jest w ich domach włączony przez co najmniej 6 godzin dziennie!
  • coraz więcej szkół wprowadza zakaz korzystania ze smartfonów na przerwach, ponieważ dzieci i młodzież komunikuje się ze sobą na przerwach przez komunikatory… siedząc obok siebie!

O tym wszystkim można przeczytać w artykule poniżej:
http://www.psychiatria-dziecieca.pl/

 


 

Nadmierne korzystanie z technologii bezprzewodowych i internetu może prowadzić do uzależnienia. Problem ten jest coraz bardziej powszechny zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Nazwany: Zespołem Uzależnienia od Internetu, dotyczy już 8,2% populacji, a według niektórych źródeł, nawet 38%:
https://dobrewiadomosci.net.pl/

Czy to oznacza, że wkrótce polskie dzieci, podobnie jak ich koreańscy rówieśnicy, będą musiały ustawić się w kolejkach na odwyk?
W-korei-poludniowej-wystartowaly-obozy-odwykowe

Niestety, część z nich już dziś czeka na miejsce w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ bez internetu ich życie traci sens:
http://weekend.gazeta.pl/

Potwierdzają to wyniki badań prowadzonych w ramach projektu Młodzi Cyfrowi i nie napawają one optymizmem: rośnie nam pokolenie “ALWAYS ON”Co dziesiąty uczeń deklaruje, że korzysta z telefonu praktycznie cały czas, a co piąty uważa, że jest uzależniony. Prawie połowa, jeśli przebudzi się w nocy, sięga po smartfon:
https://dbamomojzasieg.com/mlodzi-cyfrowi//
https://portal.librus.pl/

A przecież, często pierwszym, który daje dziecku telefon, jest jego rodzic. Według HighLab, to tak samo, jakby podał mu 1g kokainy:
https://highlab.pl

Polskie dzieci coraz częściej nie mogą żyć bez internetu. Co gorsza, to co w nim znajdą, może uczynić ich niezdolnym do nawiązania normalnych stosunków damsko-męskich:
http://wiadomosci.gazeta.pl/

Mogą się pojawić również dolegliwości natury fizycznej. Przykładowo, tzw. szyja smartfonowa to nowy zespół bólowy coraz częściej u dzieci, którym towarzyszą różnego typu bóle głowy, karku, barków, okolicy międzyłopatkowej oraz drętwieniem rąk. Te są konsekwencją przymusowej pozycji ciała podczas korzystania z komputera, telefonu komórkowego czy tabletu, kiedy zbyt często i zbyt długo korzysta się z urządzeń elektronicznych:
http://naukawpolsce.pap.pl/

A “szyja smartfonowa” i uzależnienie to nie jedyne zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierne korzystanie z internetu przez nasze pociechy. Dzieciom, które spędzają zbyt dużo czasu przed ekranami smartfonów, tabletów lub telewizorów, grozi uszkodzenie struktury mózgu! W przypadku  przedszkolaków mogą oni mieć problemy z mówieniem, myśleniem, czy czytaniem:
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/
i
https://fakty.tvn24.pl/
i
https://5minutdlazdrowia.pl/
i
https://www.focus.pl/

Potwierdzają to naukowcy ze Szwajcarii, którzy przebadali setki nastolatków często korzystających ze smartfonów. Jak się okazało, rozmawianie przez telefon negatywnie wpływa na ośrodki w mózgu odpowiedzialne za pamięć:
https://www.newsweek.pl/

Z drugiej strony, w przypadku dzieci najmłodszych, uspokajanie ich za pomocą elektronicznych ekranów może spowodować, że dzieci te nie nauczą się uspokajać same…:
https://pl.aleteia.org/

 


 

Coraz więcej rejonów decyduje się by odgórnie ograniczyć dzieciom dostęp do technologii bezprzewodowych. Przykładowo, od przyszłego roku władze Australii zamierzają wprowadzić zakaz korzystania przez nie z urządzeń bezprzewodowych we wszystkich szkołach publicznych. Uczniowie nie będą mogli używać ze smartfonów, smartwatchów i tabletów ani w czasie lekcji, ani w trakcie przerw. Co ciekawe, przyczyną wprowadzenia tych regulacji są doświadczenia z regionów, w których podobne zakazy już funkcjonują, i gdzie uczniowie lepiej koncentrują się na nauce i chętniej wchodzą w interakcje społeczne:
https://www.communitynews.com.au/
https://www.odkrywamyzakryte.com/

A Izrael taki ogólnokrajowy zakaz korzystania przez dzieci z telefonów komórkowych w szkołach już wprowadził:
https://norad4u.blogspot.com/
podobnie jak kanadyjska prowincja Ontario:
https://www.cbc.ca/
W Madrycie taki zakaz zostanie wprowadzony z początkiem nowego roku. Jeśli któryś z uczniów się nie dostosuje, karą może być nawet… czasowa konfiskata telefonu!
https://www.plataformamedia.com/


 

Pojawia się przy okazji pytanie, czy rzeczywiście informatyzacja szkół to samo dobro dla naszych pociech?
https://www.ibtimes.com/

I przede wszystkim, czy zapewnienie dostępu do bezprzewodowego internetu w każdej placówce edukacyjnej, rzeczywiście im służy? Według szwedzkiego onkologa, dr Lennarta Hartella, z pewnością nie:
https://www.youtube.com/
I są już rejony, w których szkoły zastępują Wi-Fi internetem “po kablu”:
http://www.bezwifi.pl/bezwifi/

Tematu technologii bezprzewodowych w placówkach edukacyjnych nie wolno bagatelizować. W przypadku piętnastoletniej Brytyjki, Jenny Fry, osoby cierpiącej na elektrowrażliwość, Wi-Fi w jej szkole okazało się przysłowiowym gwoździem do trumny:
https://www.rp.pl/

Co więcej, istnieją szkoły, które nie tylko nie chcą bezprzewodowego internetu w swoich budynkach, ale jeszcze walczą o zakaz stawiania stacji bazowych w ich sąsiedztwie. W afrykańskim mieście Pinetown (którego mieszkańcy organizują się także do walki z siecią 5G) w protestach przeciwko budowie nowej stacji bazowej wzięło udział ponad 100 uczniów tamtejszej placówki:
https://highwaymail.co.za/