STYCZEŃ 2020

 

::31.01::

Dwa francuskie stowarzyszenia: Agir i Priartem, wniosły odwołanie do tamtejszego sądu najwyższego przeciwko rządowi w sprawie wydania przez niego zezwolenia na uruchomienie sieci 5G we Francji. Organizacje wzywają władze do przedstawienia oceny wpływu tej technologii na środowisko i zagrożeń dla zdrowia człowieka oraz podpisywania przez Francuzów petycji o moratorium na rozwój sieci 5G w ich kraju.
https://www.telecompaper.com/

 

::30.01::

W Stargardzie Szczecińskim prezydent Andrzej Duda zainaugurował nowy cykl konferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”. W swoim przemówieniu prezydent zachęcał do odwagi przy realizowaniu nowatorskich inicjatyw cyfrowych, w tym rozwoju sieci 5G.
https://www.prezydent.pl/

Jak donosi portal Telepolis, Play uruchamia sieć w Sokołowie Podlaskim:
https://www.telepolis.pl/
https://gsmonline.pl/

 

::29.01::

Naukowcy potwierdzają szkodliwość sieci 5G! Według nich ekspozycja na działanie tej technologii w naszym codziennym życiu nie tylko może uszkodzić naszą skórę i wzrok, ale również wywołać inne zaburzenia ogólnoustrojowe:
https://www.sciencedirect.com/

W Komisji Europejskiej odbyła się debata dotycząca zagrożeń jakie niesie za sobą sieć 5G, ale nie dla zdrowia i życia człowieka, lecz bezpieczeństwa danych:
https://www.linkedin.com/

Mieszkańcy kaszubskich Somin zdecydowali, że w ich wsi nie powstanie już ani jedna wieża telefonii komórkowej. Dwie już stoją i wystarczy. Nie chcą też więcej denerwować się wnioskami kolejnych operatorów, tak więc każdy kolejny, który będzie chciał w Sominach budować nadajniki, ma być przez urzędników odprawiony z kwitkiem. Co ciekawe, mieszkańcy tylko kilka minut poświęcili na dyskusje o skutkach narażenia organizmów na promieniowanie elektromagnetyczne. Można było odnieść wrażenie, że wszyscy zapoznali się z raportami, analizami i wynikami badań, które potwierdzają negatywny wpływ fal na człowieka – zwłaszcza dzieci i osoby starsze:
https://bytow.naszemiasto.pl/

 

::28.01::

Jak dowiadujemy się z wpisu Ministerstwa Cyfryzacji na Twitterze, pani Wanda Buk znalazła się w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników m.in. za to, jak prowadzi ze stroną społeczną dialog w sprawie PEM:
https://twitter.com/

::27.01::

W warszawskim Wilanowie stanęły nadajniki telefonii komórkowej o dość nietypowym, bo i też całkiem ładnym, kształcie. Urzędnicy dzielnicy wyjaśniają, że nie są to nadajniki sieci 5G tylko wcześniejszych generacji, a ich postawienie ma polepszyć szybkość transmisji danych w tym rejonie. Zaniepokojonych mieszkańców urząd uspakaja, że: “jest to bezpieczne rozwiązanie radiowe, spełniające wszelkie obowiązujące normy z zakresu środowiskowego”, czyli te, które z dniem 1 stycznia zostały podniesione w naszym kraju stukrotnie…:
https://metrowarszawa.gazeta.pl/
https://www.telepolis.pl/

A o tym, w jaki sposób nie polscy, lecz francuscy urzędnicy rządowi przestrzegają swoich obywateli przed nadmierną ekspozycją na fale radiowe przeczytacie tutaj:
https://raforest.com/

Rozpoczęto drugą rundę konsultacji w sprawie zbliżającej się aukcji 5G, tj. rozdysponowania częstotliwości z pasma 3,4-3,8 GHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej ma do zagospodarowania 4 bloki o szerokości 80 MHz każdy, a dokonane rezerwacje mają być ważne do końca czerwca 2035 roku. UKE proponuje, by cena wywoławcza każdego z bloków wynosiła 450 mln zł (1,8 mld zł za wszystkie)
Zwycięzcy aukcji zostaną zobowiązani do rozwoju sieci w największych skupiskach ludności – gminach liczących powyżej 80 tys. mieszkańców, poprzez budowę:

  • co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego w terminie 4 miesięcy od otrzymania rezerwacji,
  • do 31 grudnia 2023 roku co najmniej 300 stacji bazowych na obszarze całego kraju,
  • do 31 grudnia 2025 roku co najmniej 700 stacji bazowych na obszarze całego kraju.

https://www.telepolis.pl/

 

::26.01::

Huawei włącza się do walki z koronawirusem?
Ta, międzynarodowa już, korporacja ogłosiła swoją gotowość do walki z chorobą poprzez… postawienie stacji bazowych sieci 5G na terenie budowanego w mieście Wuhan szpitala! Dzięki temu, jak zapewnia koncern, przebywający w nim lekarze i pacjenci, będą mieli zapewniony dostęp do ultra szybkiego przesyłu danych.
https://android.com.pl/
https://www.gizchina.com/

 

::25.01::

Zakończyły się Światowe Dni Protestu przeciwko sieci 5G.
O wszystkim, co działo się w tym czasie, można (i warto!) przeczytać tutaj:
http://stop5g.com.pl/swiatowy-protest-przeciwko-5g/

 

::24.01::

24 stycznia 2020, podczas gdy ludzie w 250 miastach przygotowywali się do pierwszego Światowego Dnia Protestu przeciwko 5G, Słowenia stała się pierwszym krajem na świecie, który odroczył wdrożenie 5G z powodu sprzeciwu naukowców i społeczeństwa.
http://stop5g.com.pl/

 

::22.01::

Ostrzeszów – kolejne miasto, którego mieszkańcy nie chcą masztu. Dlaczego nasze polskie prawo nie pozostawia decyzji w tej sprawie właśnie mieszkańcom?
https://www.radiosud.pl/

Czy chcielibyście mieć fotel, w którym moglibyście poczuć się bezpiecznie, z dala od promieniowania sieci 5G i w ogóle od wszelkiego innego promieniowania emitowanego przez urządzenia bezprzewodowe? Nic prostszego! Światowe media piszą o projekcie Agaty Nowak, która stworzyła taki mebel “offline”, m.in. z myślą o Was:
https://noizz.pl/

 

::21.01::

Grupa francuskich organizacji pozarządowych wzywa rząd do wstrzymania rozwoju sieci 5G we Francji, twierdząc, że może ona mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i życie francuskiego społeczeństwa.
https://www.odkrywamyzakryte.com/

Jak podaje portal Spider’s Web, Orange może już uruchomić 5G w całej Warszawie, ale nie chce. Bo ma światłowód…
https://www.spidersweb.pl/

A tych z Was, którzy jeszcze pamiętają telefony komórkowe, przez które można było się komunikować tylko za pomocą rozmowy lub wiadomości tekstowej, zapewne zaciekawi informacja, że kolejni operatorzy zamykają darmowe tzw. bramki sms. Orange planuje wyłączyć swoją z początkiem lutego:
https://www.spidersweb.pl/

Sieć 5G powoli nabiera rozpędu w naszym kraju, tymczasem Japończycy już snują plany o uruchomieniu 6G.
https://www.gsmmaniak.pl/

 

::20.01::

Orange otrzymał zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na kontynuowanie swoich testów sieci 5G w Warszawie i Lublinie do końca lutego 2020r.
https://www.telepolis.pl/

Pojawił się zwiastun filmu francuskiego filmu dokumentalnego: “Prisons sans barreaux”, tj. Więźniowie bez barier. Wychodzi na to, że osoby z nadwrażliwością elektromagnetyczną są największym problemem Telekomów!:
https://www.youtube.com/

 

::19.01::

W jednej z australijskich restauracji, za niekorzystanie w niej ze smartfonów, klienci otrzymują 10% zniżkę na posiłek! 🙂
https://www.facebook.com/

 

::17.01::

Wyniki badania przeprowadzonego przez amerykański Uniwersytet Yale’a potwierdzają istnienie związku pomiędzy nowotworem tarczycy, telefonią komórkową i skłonnościami genetycznymi. Chodzi o to, że promieniowanie z telefonów komórkowych częściej wywołuje raka tego, jakże ważnego, gruczołu odpowiedzialnego za nasz metabolizm, u ludzi z określonymi genami.
https://publichealth.yale.edu/
https://raforest.com/

 

::16.01::

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa dotycząca procederu nielegalnej rozbudowy stacji i narażania życia Polaków przez spółkę P4 (operator sieci Play). Zbigniew Gelzok z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom „Prawo do życia”, który wygrał sprawę, opowiada o jej kulisach:
https://www.odkrywamyzakryte.com/

Burmistrz włoskiej gminy Giulianova Jwan Costantini wydał zakaz testowania i uruchamiania częstotliwości sieci 5G na jej terytorium.
https://www.comune.giulianova.te.it/

W popularnym amerykańskim dzienniku USA TODAY ukazał się artykuł mówiący nie tyle o zagrożeniach związanych z uzależnieniem dzieci od swoich smartfonów, co o ich rodzicach, którzy w poczekalni u lekarza, na placu zabaw czy w restauracji nie mogą oderwać wzroku nie od swojej pociechy, lecz od swojego telefonu:
https://eu.usatoday.com/

 

::14.01::

W Łodzi powstają aż dwie sieci 5G, jedna dla posiadaczy abonamentów Plusa i druga, w studenckim kampusie Łódzkiej Politechniki. Urządzenia dla uczelni dostarczy koncern Ericsson, zaś sama inwestycja jest możliwa dzięki powołaniu tzw. Hubu Innowacji Cyfrowej (w ramach którego działać będą: uczelnia, Ericsson i Instytut Łączności). Hub ma rządowe środki – 8 mln zł. Ciekawe, czy mieszkańcy Łodzi nie woleliby przeznaczyć tych pieniędzy na zaspokojenie innych, ważniejszych według nich potrzeb…
https://dzienniklodzki.pl/

Otrzymaliśmy informację o petycji kierowanej do WHO i IARC, dotyczącej przekwalifikowania promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez telefony komórkowe z grupy 2B na grupę 1. W petycji zawarto wyniki badań osób korzystających z tych urządzeń od dłuższego czasu.
Zachęcamy do podpisywania i rozpowszechniania!
https://secure.avaaz.org/

Jak już informowaliśmy, Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi konsultacje w sprawie pierwszej w Polsce aukcji na częstotliwości dla sieci 5G. „Rzeczpospolita” dodarła do treści stanowisk przesłanych przez dwóch operatorów: Orange i Play. Oba telekomy chcą obniżenia ceny minimalnej pojedynczego bloku z 450 mln zł do około 250 mln zł.
https://www.speedtest.pl/

W telewizji Trwam, w programie  “Rozmowy niedokończone”, wyemitowano wywiad z doktorem Grzegorzem Osińskim z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pt. “Technologie 5G – szanse i zagrożenia.” Pan doktor dopiero po telefonie od lekarki z Poznania przyznał, że bezpieczeństwo sieci 5G nie jest jeszcze potwierdzone…
https://www.radiomaryja.pl/

 

::13.01::

Sąd Apelacyjny w Turynie potwierdził wyrok sądu w Ivrei z 2017r., że przyczyną nowotworu nerwu słuchowego u mężczyzny, który często korzystał z telefonu komórkowego w pracy, było promieniowanie emitowane przez to urządzenie.
To już drugi taki wyrok we Włoszech. W pierwszym, z  2012r., przyznano, że istnieje związek między korzystaniem z komórki a rakiem głowy u pracownika, który również używał tego urządzenia przez wiele godzin w pracy.
Wyrok turyńskiego sądu jest ważny m.in. dlatego, że sędzia uznał badania i opinie naukowców finansowanych przez przemysł (w tym członków ICNIRP i unijnego SCENIHR) za mniej wiarygodne niż opinie naukowców niezależnych.
https://mailchi.mp/

W 2019 co najmniej osiem firm i organizacji rządowych współzawodniczyło w wysłaniu floty od 150 do 42 000 satelitów w kosmo. Satelity te będą przeznaczone do obsługi systemów 5G i internetu rzeczy, oraz mają zapewnić dostęp do szybkiego internetu na każdym centymetrze kwadratowym Ziemi. Mogą one jednak zagrażać życiu na naszej planecie:
https://wolnemedia.net/

 

::12.01::

W Warszawie odbył się protest organizowany przez Prawo do Życia, stowarzyszenie sprzeciwiające się m.in. uruchomieniu sieci 5G w Polsce. Demonstrowano przeciwko w naszym kraju nielegalnej cenzurze prewencyjnej, przez którą m.in. temat szkodliwości elektrosmogu nie może przebić się do mediów głównego nurtu.
https://www.youtube.com/

 

::10.01::

Puls Biznesu opublikował artykuł przestrzegający przed technologią bezprzewodową. Co ciekawe, przed nadmiernym korzystaniem ze smartfona i tabletu ostrzegają nie tylko lekarze, ale i tuzy z Doliny Krzemowej. Tony Fadell, współtwórca iPoda i iPhone’a, uważa, że winą za uzależnienie od technologii należy winić takie firmy jak Apple, Google czy Facebook.
https://www.pb.pl/

Fundacja DBAM O MÓJ ZASIĘG zaprasza do wzięcia udziału w badaniu “Cyfrowi Rodzice”. To ta sama organizacja, która niedawno opublikowała niepokojące dane świadczące o wysokim stopniu uzależnienia naszej młodzieży od mediów cyfrowych.
https://dbamomojzasieg.com/

 

::9.01::

W stolicy Słowenii, Lublanie, odbył się protest przeciwników sieci 5G:
https://www.facebook.com/

::8.01::

Ogólnoświatowa stacja telewizyjna RT wyemitowała krótki reportaż dotyczący zagrożeń, jakie niesie za sobą sieć 5G, od braku prywatności zaczynając na skutkach zdrowotnych kończąc:
https://www.youtube.com/

 

::7.01::

Duński Resort Zdrowia poinformował Ministerstwo Telekomunikacji, że nie jest w stanie dostarczyć mu opinii nt. wpływu sieci 5G na zdrowie. Po czym Ministerstwo Telekomunikacji poinformowało opinię publiczną, że Resort Zdrowia… zezwolił na uruchomienie w Danii sieci 5G! Sprawa wyszła na jaw dzięki dostępowi do informacji publicznej i mimo, że jest bulwersująca, tamtejsze media nawet o niej nie wspomniały.
https://ehtrust.org/

Play przedstawił dziś szczegóły modernizacji 100 stacji bazowych w Trójmieście do technologii 5G:
https://gsmonline.pl/
A w Warszawie Orange planuje uruchomić już dziesiątą stację bazową sieci 5G:
https://www.telepolis.pl/

Na stronie internetowej łódzkiej organizacji INSPRO ukazał się ciekawy wywiad z Konradem Hennigiem, z Centrum Analiz Strategicznych, według którego: “nie sposób zidentyfikować interesu społecznego (polskich obywateli i przedsiębiorstw), który uzasadniałby dokonywanie daleko idących zmian prawnych i wysiłków organizacyjnych, żeby wdrożyć technologię budzącą wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa i ochrony prywatności obywateli. 5G jest rozwijaną przez chiński rząd technologią masowej inwigilacji obywateli. Niezrozumiałe jest wdrażanie jej w Polsce bez zaprezentowania suwerenowi pełnej informacji o istniejących implikacjach. Jedyne wymierne korzyści, jakie udało nam się zidentyfikować, służyłyby zagranicznym przedsiębiorstwom, wprowadzającym na polski rynek swój sprzęt i nowe modele biznesowe.”
https://instytutsprawobywatelskich.pl/

Radni w Kołobrzegu zablokowali budowę 42-metrowego masztu sieci Play! Ale to jeszcze nie koniec działań przeciwko rozbudowie infrastruktury operatora. Prezydent miasta, Anna Mieczkowska, zachęca obywateli do protestu przeciwko jego kolejnej inwestycji.
https://www.telepolis.pl/

 

::4.01::

Niedawno rozpoczęło się wprowadzanie sieci 5G, a wiodące firmy z branży telekomunikacyjnej już inwestują w rozwój technologii szóstej generacji, tj. 6G. Miałaby ona zapewnić bezprzewodowe prędkości przesyłu do 100 Gb/s:
https://zmianynaziemi.pl/

 

::3.01::

Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G w Polsce przy wsparciu koncernu Ericsson. Inwestycja ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2020r. obejmując miasta: Warszawę, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław:
https://www.polsatnews.pl/
https://nczas.com/
https://www.spidersweb.pl/

 

::2.01::

Na kanale YouTube odbyła się premiera brytyjskiego filmu dokumentalnego o sieci 5G. Czyżby to odpowiednik naszych polskich “Foliarzy”?
https://www.brighteon.com/

Dla Ministra Cyfryzacji, Marka Zagórskiego, najważniejsze cele na 2020 rok to dostęp do szybkiego internetu, rozwój administracji cyfrowej i…wdrożenie 5G!
https://biznes.newseria.pl/

W Opolu zawisł ogromny plakat zapraszający na protest przeciwko uruchomieniu sieci 5G, który ma mieć miejsce w dn. 25 stycznia 2020, tj. w ten sam dzień, na który zaplanowano ogólnoświatową akcję przeciwników tej technologii. Brawo Opole!

A to relacja dotycząca tego plakatu z TVP3 Opole:
https://opole.tvp.pl/

 

::1.01::

W Krakowie rozpoczęła działalność jednostka miejska „Klimat – Energia – Gospodarka Wodna”, której jednym z najważniejszych zadań będzie rozbudowa sieci komórkowej 5G.  Co ciekawe, sieć 5G jest znacznie bardziej “prądożerna” od swoich poprzedniczek, o czym pisaliśmy już tutaj: http://stop5g.com.pl/. Jak zatem Krakowiacy zamierzają połączyć jej wdrażanie z ochroną klimatu…?
https://swiatoze.pl/