5G W POLSCE

 

MIEJSCOWOŚĆ SZCZEGÓŁY
AUGUSTÓW Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Augustowie:
https://komorkomania.pl/
BUKOWINA TATRZAŃSKA Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Bukowinie:
https://komorkomania.pl/
GIŻYCKO Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Giżycku:
https://komorkomania.pl/
GLIWICE To właśnie w Gliwicach, Orange Polska i Huawei uruchomiły we wrześniu 2018r. pierwszą stację obsługującą technologię 5G:
https://www.odkrywamyzakryte.com/
https://www.radiozet.pl/
https://www.youtube.com/

Protesty mieszkańców sprzeciwiających się testom sieci 5G w ich mieście nic nie dały, w grudniu Orange uruchomił drugą fazę testów:
https://www.speedtest.pl/

Do naszej Koalicji dotarły informacje, że pomimo iż Gliwice były pierwszym polskim miastem, w którym testowano sieć 5G, to testy te nie są tam kontynuowane.

GRÓJEC W lutym 2020r. Play zdradził, w jakich miastach zamierza uruchomić dostęp do sieci 5G. Wśród wymienionych był Grójec:
https://www.tabletowo.pl/
KARPACZ Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Karpaczu:
https://komorkomania.pl/
KATOWICE Z początkiem 2020r. Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G. Inwestycja ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2020r. obejmując miasta: Warszawę, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław:
https://www.polsatnews.pl/
https://nczas.com/
KOŁOBRZEG Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Kołobrzegu:
https://komorkomania.pl/
KRAKÓW W październiku 2019 T-Mobile uruchomił eksperymentalną instalację 5G w Krakowie.
https://firma.t-mobile.pl/W lutym 2020r. Play zdradził, w jakich miastach zamierza uruchomić dostęp do sieci 5G. Wśród wymienionych był Kraków:
https://www.tabletowo.pl/
LUBLIN W październiku 2019 odbyła się inauguracja testów sieci 5G w Lublinie. Testy prowadzone będą przez operatora sieci Orange przy wykorzystaniu sprzętu dostarczonego przez Nokię.
https://spottedlublin.pl
https://www.telepolis.pl/W styczniu 2020r. Orange otrzymał zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na kontynuowanie swoich testów sieci 5G w Warszawie i Lublinie do końca lutego 2020r.
https://www.telepolis.pl/
Jak informuje operator: “lubelska sieć 5G została stworzona w taki sposób, by użytkownik mógł przemieszczać się pomiędzy stacjami bazowymi bez zrywania połączenia.”
https://www.telepolis.pl/
ŁÓDŹ W listopadzie 2019r. ruszył pilotażowy projekt sieci 5G w Łodzi, pierwszym w Polsce inteligentnym mieście…:
https://www.cyberdefence24.pl/A już w styczniu 2020r. okazało się, że w tym mieście powstaną aż dwie sieci 5G, jedna dla posiadaczy abonamentów Plusa i druga, w studenckim kampusie Łódzkiej Politechniki.
https://dzienniklodzki.pl/
MRĄGOWO Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Mrągowie:
https://komorkomania.pl/
POZNAŃ Z początkiem 2020r. Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G. Inwestycja ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2020r. obejmując m.in. Poznań:
https://www.polsatnews.pl/
https://nczas.com/
SOKOŁÓW PODLASKI W styczniu 2020r. Play uruchomił 5G w Sokołowie Podlaskim.
https://www.telepolis.pl/
SZCZECIN Z początkiem 2020r. Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G. Inwestycja ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2020r. obejmując miasta: Warszawę, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław:
https://www.polsatnews.pl/
https://nczas.com/
SZCZYRK Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Szczyrku:
https://komorkomania.pl/
TORUŃ W październiku 2019r. w internecie pojawiła się informacja, że w Toruniu Play szuka testerów sieci 5G:
https://www.gsmmaniak.pl/
TRÓJMIASTO W grudniu 2019r. Play uruchomił sieć 5G w pierwszej polskiej metropolii – metropolii trójmiejskiej. Na “pierwszy ogień” idzie Gdynia, ale docelowo zasięgiem ma zostać objęty obszar całego trójmiasta. Play zamierza w tym celu zmodernizować ponad 100 stacji bazowych, pracujących w paśmie 2100 MHz montując na nich m.in. routery Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe będzie współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G. :
https://www.tabletowo.pl/
https://m.trojmiasto.pl/
https://gsmonline.pl/
https://komorkomania.pl/

Z początkiem 2020r. Plus zamierza rozpocząć budowę komercyjnej sieci 5G. Inwestycja ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2020r. obejmując miasta: Gdańsk:
https://www.polsatnews.pl/
https://nczas.com/
USTKA Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. w Ustce:
https://komorkomania.pl/
WARSZAWA We wrześniu 2019r. Orange wraz z koncernem Ericsson uruchomił 9 testowych stacji bazowych sieci 5G na Ochocie i Powiślu: https://warszawa.wyborcza.pl/.
W styczniu 2020r. Orange poinformował, że planuje w Warszawie uruchomić dziesiątą stację bazową sieci 5G: https://www.telepolis.pl/
i że otrzymał zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na kontynuowanie swoich testów sieci 5G w stolicy do końca lutego 2020r.
https://www.telepolis.pl/
Co ciekawe, jak podaje portal Spider’s Web, Orange może już uruchomić 5G w całej Warszawie, ale nie chce. Bo ma światłowód…
https://www.spidersweb.pl/

Z początkiem stycznia 2020r. Plus zamierza rozpocząć budowę komercyjnej sieci 5G. Inwestycja ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2020r. obejmując miasta: Warszawę, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław:
https://www.polsatnews.pl/
https://nczas.com/

W lutym 2020r. Play zdradził, w jakich miastach zamierza uruchomić dostęp do sieci 5G. Wśród wymienionych była Warszawa:
https://www.tabletowo.pl/

WŁADYSŁAWOWO Na początku lutego 2020 Play poinformował o zamiarze uruchomienia sieci 5G komercyjnie w 16 miastach, m.in. we Władysławowie:
https://komorkomania.pl/
WROCŁAW Z początkiem 2020 Plus rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G. Inwestycja ma zostać zrealizowana w pierwszym kwartale 2020r. obejmując m.in. Wrocław:
https://www.polsatnews.pl/
https://nczas.com/W lutym 2020r. Play zdradził, w jakich miastach zamierza uruchomić dostęp do sieci 5G. Wśród wymienionych był Wrocław:
https://www.tabletowo.pl/
ZAKOPANE W grudniu 2019r. Orange testował sieć 5G w Zakopanem, gdzie operator sprawdzał nadajnik firmy Ericsson pracujący w paśmie 28 GHz. Jak się okazuje, można na nim wyciągnąć aż 1,5 Gbit/s…:
https://www.speedtest.pl/W lutym 2020r. Play zdradził, w jakich miastach zamierza uruchomić dostęp do sieci 5G. Wśród wymienionych było Zakopane:
https://www.tabletowo.pl/

 

Ważne:

Link do zestawienia lokalizacji anten sieci 5G w Wielkopolscie znajdziecie tutaj (należy wybrać 30 dni):
http://gsm.poznan.pl/news.php