11 maja 2020 roku Plus udostępnił w siedmiu miastach Polski sieć 5G.

Sieć Plus uruchomiła pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G na terenie 7 miast, czytamy na stronie https://www.plus.pl/news/art-8405-plus-uruchamia-pierwsza-i-jedyna-w-polsce-komercyjna-siec-5g

Od 11 maja 2020 sieć 100 nadajników działa na obszarze Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce ma być objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie ma powstać ponad 600 dodatkowych stacji 5G.  

Plus rozpoczął rozwój komercyjnej sieci 5G, wykorzystując częstotliwość 2,6 GHz. “W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G, obecne wykorzystanie pasma 2,6 GHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz”,  “Sieć 5G w Plusie będzie rozwijana w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii.”- czytamy dalej na stronie Plusa.

Uruchomienie w poniedziałek 100 stacji w 7 miastach w Polsce to początek 5G w Plusie, który objął zasięgiem już 900 tys. osób. W ramach drugiej fazy wdrażania sieci 5G, rozpoczęły się prace związane z instalacją ponad 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach (ponad 2 mln osób). W ten sposób sieć 5G Plusa ma objąć swoim zasięgiem ponad 3 miliony mieszkańców 7 miast i aglomeracji warszawskiej. Do końca roku  ma powstać duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Przypominamy, że wdrażanie sieci 5G jest eksperymentem naukowym, a  artykuł 39 Konstytucji RP brzmi: “Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.” (http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/2.htm) .