RAPORT ZE SPOTKANIA KOALICJI – 14.12.2019

W dniu 14 grudnia 2019r. w Krakowie, z inicjatywy Jadwigi Łopaty i Juliana Rose, miało miejsce spotkanie członków Koalicji POLSKA WOLNA OD 5G.

Poniżej przestawiamy krótki raport z tego spotkania.

Dotychczasowe działania Koalicji Polska Wolna od 5G  – stan na dzień 14.12.2019

Wiosna/lato/jesień:
– wysyłanie pism do posłów i senatorów ws. megaustawy,
– wysyłanie pism do wszystkich gmin i miast na prawach powiatu w Polsce,

Maj:
– akcja informacyjna do kandydatów na europosłów i poinformowanie mediów o akcji

Czerwiec:
– spotkanie w Szwajcarii inicjatorów Europejskiej Koalicji Stop 5G z udziałem naszego przedstawiciela Patryka Włodarczyka
– nawiązanie kontaktu w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EBI) (reprezentuje nas p. Barbara Galdzinska-Calik), której celem jest zebranie podpisów w celu przekazania ich Komisji Europejskiej.

Czerwiec – lipiec:
Akcja protestacyjna ws. megaustawy (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań)

Lipiec:
Zorganizowanie i udział w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim członków Koalicji z przedstawicielami Prezydenta

Ponadto:

 1. Napisaliśmy i zbieramy podpisy pod dwoma petycjami:
  – petycja o moratorium na 5G i redukcję ekspozycji ludności na pola elektromagnetyczne – zbieranie podpisów też na Harmonii Kosmosu – około 400 – zostały od razu przekazane do Prezydenta i Premiera
  – stworzenie kilku wersji ulotek informacyjnych oraz ich druk i dystrybucja (wśród członków np. na protestach w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Łodzi, oraz w gminach).
 2. Stworzyliśmy stronę internetową: www.stop5g.com.pl
 3. Stworzyliśmy kanał Koalicji na Youtube
 4. Tłumaczenie i opracowanie wartościowych materiałów
 5. Stworzenie grupy na fb dla członków Koalicji
  Zachęcamy do korzystania, niezbędny jest kontakt osobisty między członkami, by budować współpracę, organizować się, dzielić doświadczeniami.
 6. Wysyłanie prośby do europosłów o udział w konferencji nt. 5G z udziałem naukowców i aktywistów, która odbyła się w Parlamencie Europejskim 1 października.
 7. Sporządzenie opinii ws. projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia, które podniesie dopuszczalne poziomy PEM
 8. Wysłanie skargi ws. skrócenia terminu konsultacji publicznych ww. projektu rozporządzenia skierowana do Premiera i Rzecznika Spraw Obywatelskich oraz prośba o interwencję do Prezydenta.
 9. Mobilizacja kontaktów zagranicznych, by wysłali listy do Ministra Zdrowia apelując o niepodnoszenie normy (list prof. Olle Johanssona, kilku organizacji i osób indywidualnych)
 10. Akcja wysyłania do gmin informacji o planowanym podniesieniu normy z zapytaniem, czy planują przyjęcie uchwały w tej sprawie i przekazanie jej ministerstwu.
 11. Poinformowanie mediów o planowanym podniesieniu norm – skutek: 29.11 wywiad  z dr Jackiem Nowakiem z naszej Koalicji dla Radia WNET (pierwsza obiektywna audycja nt. 5G i zagrożeń ze strony PEM w polskich mediach), kilka dni później wywiad Radia WNET z posłem J. Sachajko (coś zaczyna się ruszać w temacie!)
 12. Nawiązanie kontaktu z posłami, którzy zagłosowali przeciw megaustawie (prośba o złożenie interpelacji poselskich)
 13. Udział przedstawicieli Koalicji w posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego ws. planowanego podniesienia norm 02.12.2019 oraz 20.12.2019
 14. Opracowanie listów/stanowisk i wysyłka do Prezydenta, Premiera i Ministrów
 15. Udział w programach w NTV, VTV i radio WNET